Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN
Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaGüncel KonularGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
En son konular
»  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Bebeklerde ahlak ve kisilik gelisimi Icon_minitimeCuma Ara. 14, 2012 7:05 am tarafından AyMaRaLCaN

» Bir Sarkisin Sen
Bebeklerde ahlak ve kisilik gelisimi Icon_minitimeCuma Ara. 14, 2012 7:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» MerHaba MerHaba :)
Bebeklerde ahlak ve kisilik gelisimi Icon_minitimeCuma Ara. 14, 2012 6:58 am tarafından AyMaRaLCaN

» Azerbaycan Yemekleri,Azerbaycan Yemek Kültürü,Azerbaycan Mutfağı
Bebeklerde ahlak ve kisilik gelisimi Icon_minitimeCuma Ara. 14, 2012 6:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» ORHAN AFACAN SIIRLERI Tas Atan Cocuklar
Bebeklerde ahlak ve kisilik gelisimi Icon_minitimeCuma Kas. 30, 2012 7:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var
Bebeklerde ahlak ve kisilik gelisimi Icon_minitimeCuma Kas. 30, 2012 3:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bizden Geriler (Gam Kasavet)
Bebeklerde ahlak ve kisilik gelisimi Icon_minitimeCuma Kas. 30, 2012 3:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Benim Hayatım
Bebeklerde ahlak ve kisilik gelisimi Icon_minitimeCuma Kas. 30, 2012 3:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Babasını (Bir Fakirin Hatırını)
Bebeklerde ahlak ve kisilik gelisimi Icon_minitimeCuma Kas. 30, 2012 3:46 am tarafından AyMaRaLCaN

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 7 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AyBüke

Kullanıcılarımız toplam 28063 mesaj attılar bunda 19753 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Similar topics
    Sosyal yer imi
    Sosyal yer imi reddit      

www.ay-maral-can.yetkin-forum.com

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
    En bakılan konular
    Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
    Türkmenistan (3) - Türkmen İsimleri
    Sinezenler..Sözleri
    Bir Sarkisin Sen
    Azərbaycan dili → Bəzi sait səslərin tələffüzü
    Radyo icin Tema Resimleri Resimler Resim
    MerHaba MerHaba :)
    ŞİİR DİNLETİSİ SUNU METNİ
    Çok Güzel Kalp Resimler,i Güller ve Kalpler,
    Azerbaycan Bayragi

Bebeklerde ahlak ve kisilik gelisimi

YazarMesaj
    AyMaRaLCaN
    Admin
    AyMaRaLCaN

Rep Gücü : 29249

Rep Puani : 235

Bebeklerde ahlak ve kisilik gelisimi Empty
    MesajKonu: Bebeklerde ahlak ve kisilik gelisimi   Bebeklerde ahlak ve kisilik gelisimi Icon_minitimeSalı Ağus. 02, 2011 7:00 pm

Genellikle bebek gelisimi fiziksel ve otomatik davranislarin gelismesi asamalarinda olculuyor. yani disarida genelllikle su ayda yasi su, kilosu bu olur, boyu su kadar uzar, su yasta konusmaya bu yasta yurumeye baslar tarzi bilgiler var. Tabiki bunlar onemli bilgiler ve ben bunlari okudum, kizima baktim, elde ettigim sonuctan memnun kaldim.. SImdi yeni bir konu buldum kendime, Bebeklerde fiziksel ve otomatik davranis gelisiminin yaninda bir de ahlak evreleri var. Cok ilgimi cekti cunku benim icin kizimin kafasindan bana boncuk boncuk bakarken neler gectigini, nasil bir ahlak gelisimi icinde oldugunu ogrenmek benim icin 1- 0 onde olmak demek.. Boylece ona karsi davranislarimi ve tepkilerimi ahlaki evresine gore davranarak daha iyi ayarlayabilirim diye dusunuyorum.

Sizlerlede paylasmak istedim. Iste buyrun su ana kadar elime gecen bulgular..

1nci Donem: Yurume oncesi devredeki bebek
    Yeni dogmus bir bebegin henuz ahlaki bir kapasitesi yoktur. Sadece kendini iyi yada kotu hissetme egilimi vardir. 9 ay anne karninda hic ac susuz kalmamis bu ihtiyaci aninda giderilmis bebek, dunyaya geldiginde anne karninin mukemmel sisteminin devam edecegini umar. Anne karninda hic ac kalmamis bebek dogduktan sonra aclik hissiyle karsilasinca aci verdigini hissederek acligin yanlis olduguna inanir, anne karninda kendini hic yanliz hissetmemis, yalniz olmanin ne oldugunu bilmeyen bebek, yalniz kaldiginda yalnizliktan korkar ve yanlis olduguna inanir. Bu yuzden bebek icin en mutlu ve herseyin dogru oldugu ve kendini guvende ve mutlu hissettigi zamanlar annesinin kucaginda, meme emerken ve sevgisini hissettigi zamandir. Bu ortam saglanmis bebek kendini yine dunyanin merkezinde ve guvende hissedeer ve bu bebege herseyin dogru oldugu hissini verir.. Bu dogruluk ve guven hissi bebegin duygusal dunyasindaki ilk yapi tasini olusturur.

2nci Donem: Yurumeye baslamis bebek
    18nci aydan itibaren bebekte ben ve digerleri kavrami olusmaya baslar. Bebekler dunyayi kendisiyle birlikte baskalarininda paylastigini ve bu diger insanlarin da kendileri gibi ihtiyaclari ve dogrulari oldugunu ogrenir. Icinde yasadigi evde kurallar oldugunu ve kendisininde bu kurallar dahilinde yasamak zorunda oldugunu ogrenirki bu kendisini sinirlendirir. Ama cocukta henuz "dogru" ve "yanlis" lari tahmin etmek ve hareketlerini ona gore ayarlamak yetenegi yoktur. Cocuk sadece buyuklerinin onu yonlendirdigi sekilde hareket eder ve buyuklerinin bu yonlendirmeleri kendi istedikleriyle yaris halindedir. Bu yastaki bir cocuk hala birine vurdugu zaman onun canini yaktiginin farkinda degildir. Ona gore vurmak annesi yada babasi yanlis dedigi icin yanlistir yada vurdugunda ceza aldigi icin yanlistir. Anne ve babanin cocuguna bu donemdeki tepkileri ve davranislari cocukta ikinci yapi tasini olusturur. Anne ve babanin sozu dinlenir.

3ncu Donem: Okul oncesi cocugu
    Bu donemde ahlaki ve moral boyutunda cocukta bir sicrama olur. Cocuk kendi ailesinin degerlerini kendi ruh yapisina integre eder. Ailesi icin onemi ve degeri olan hersey cocuk icinde onemli olur. Ailevi degerleri benimseyen cocugun davranislari da bu devrede tamamen buna gore sekillenir. Tabiki anne ve baba bu degerleri sIk sIk ona hatirlatarak ve uygulatarak bu altin degerlerin neler oldugunu ogrenir ve cevresindeki insanlar ve cocuklarla iletisimlerinde bu altin kurallari hatirlar.
    3 ve 7 yas arasindaki cocuklar kendilerinden daha bilgili buyuklerinin kontrolu altinda olmak ihtiyaci hisseder. Bu yaslardaki cocuklar "cocuk" ve "yetiskin" kavramlarinin ne oldugunu bilirler ve yetiskinlerin olgunluklarina ihtiyaclari vardir. Sebep sonuc iliskisi kurabilirler. Ben soyle yaparsam sonucunda soyle olur. Bu bahsettigim cocuk tipi tabiki pozitif yetistirilmis bebek, yani anne babasiyla arasinda baglilik var. Anne babasiyla duygusal bagi kopuk olan cocuk ise bu aralar soyle dusunmektedir. " Ne yaparsam yapayim mesele degil, yeterki yakalanmayayim".

4ncu ve 5nci donemlerde var daha buyuk cocuklar icin, isterseniz onlarida aktaririm, ilgilenen varsa. Yada bu yazdiklarimi daha genis bir bicimde DR Sears in "Good Behaviour Book" kitabinda bulabilirsiniz. Benim mola vermem gerek, aninda ingilizceden turkceye cevirdim biraz beynim sulandi

Zeynos ve annesinden sevgiler hepinize

Umarim yazdigima degmistir..bana oldukca ilginc geldi.
    https://ay-maral-can.yetkin-forum.com
    AyMaRaLCaN
    Admin
    AyMaRaLCaN

Rep Gücü : 29249

Rep Puani : 235

Bebeklerde ahlak ve kisilik gelisimi Empty
    MesajKonu: Geri: Bebeklerde ahlak ve kisilik gelisimi   Bebeklerde ahlak ve kisilik gelisimi Icon_minitimeSalı Ağus. 02, 2011 7:01 pm

4ncu Devre: 8 le 10 yas arasi:

bu yas arasindaki cocuklarin kafasindaki soru sudur. Acaba annem yada babam hata yapabilirmi, sasirabilirmi, belki beni yonlendiriyorlar ama herseyide bilmiyor olabilirler. Bu yaslarda duygusal olarak saglikli olan cocuklar kurallarin gerekliliginin farkindadirlar ve hatta kurallari koyma asamasinda kendileride fikir beyan etmek isterler. Anne babalarini olcup bicmeye baslarlar, acaba ne desem annem benim su istedigimi yapar yada bu istegimi yaptirmak icin ne soylemeliyim. Anne baba bu surecin farkina varirsa kendi avantajina kullanabilir. Mesela "sen bana ev islerinde yardim edersen arkadaslarinla birlikte sizi parka gotururum". Bu tur anlasmalar cocugun anladigi dildendir.

Bu yaslarda cocugunuza dusunceli davranmayi da ogretebilirsiniz. Mesela bir ornek vermek gerekirse, diyelimki oglunuz mahalledeki arkadaslariyla pencereden ici su dolu balonlari yoldan gecen arabalarin ustune atmaya hazirlanirken gordunuz. Onlari durdurdunuz tabiki ama isiniz bu noktada bitmedi aslinda. Onlari sadece durdurmaniz gecici bir cozum, cocuga herhangi bir mesaj vermediniz. SIzi sadece hareketini engelleyen bir yetiskin olarak algiladi ve hatta belki icindende kizdi. Oysa onu durdurduktan sonra onunla soyle bir diyajog kurabilirsiniz.
    -Sence o su dolu balonlar gecen arabalara vurdugunda ne olur?
    -Patlayip arabayi islatir
    -farzetki o arabanin surucusu sensin, balon senin arabanin ustunde patlasaydi ne hissederdin?
    -Bilmem
    -Sence surucuyu korkuturmuydu?
    -Evet sanirim korkuturdu
    -Peki surucu korktugunda arabanin kontrolunu elinden kacirabilir ve arabayi kaldirima cikarip bir cocuga vurabilir degilmi?
    - Evet olabilir
    -Peki oyle birsey olsa ve o surucu bir cocuga vursa kendini kotu hissedersin dimi?
    -Tabiki kotu hissederim.

Iste bu tur bir diyalogla, cocugunuza yaptigi hareketin yanlisligini ogrettiginiz icin, bir daha boyle birseye kalkismadan once sizinle yaptigi bu konusma aklina gelecektir.

Cocugunuza ornek olmasi icin yanlislari ve dogrulari cocugunuzun yaninda sesli sesli dusunun. Diyelimki bir magazadasiniz ve kasiyer size fazla para ustu verdi, hatayi farkettiginiz anda bunu cocugunuzla paylasin.
    "Kasiyer bize fazla para ustu verdi." ve kendi kendinize yuksek sesle konusun, "bu fazla para bize ait degil, bunu alip gitmek yanlis olur, kasiyerin kasasindan eksik para cikarsa kasiyer ceza alabilir ve ben bu parayi geri vermedigim icin kendimi kotu hissederim". Cocugunuz hemen savunmaya gecebilir " ama anne herkes aliyor". "Herkesin almasi bizim dogru is yaptigimizi gosterirmi? Sence dogru olan nedir? Senin olmayan bir parayi aldiginda ne hissedersin? Ben bu parayi kasiyere geri verdigim icin kendimi iyi hissediyorum".
    Unutmayinki siz cocuklarin rol modellerisiniz. Bu yastaki cocuklarin ahlaki degerleri sizin davranis ve degerlerinizle sekillenir.
    https://ay-maral-can.yetkin-forum.com

Bebeklerde ahlak ve kisilik gelisimi
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » Bebeklerde beslenme