Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN
Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaGüncel KonularGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
En son konular
»  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
dağlarda maral gezer/ ardahan öyküleri 169 Icon_minitimeCuma Ara. 14, 2012 7:05 am tarafından AyMaRaLCaN

» Bir Sarkisin Sen
dağlarda maral gezer/ ardahan öyküleri 169 Icon_minitimeCuma Ara. 14, 2012 7:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» MerHaba MerHaba :)
dağlarda maral gezer/ ardahan öyküleri 169 Icon_minitimeCuma Ara. 14, 2012 6:58 am tarafından AyMaRaLCaN

» Azerbaycan Yemekleri,Azerbaycan Yemek Kültürü,Azerbaycan Mutfağı
dağlarda maral gezer/ ardahan öyküleri 169 Icon_minitimeCuma Ara. 14, 2012 6:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» ORHAN AFACAN SIIRLERI Tas Atan Cocuklar
dağlarda maral gezer/ ardahan öyküleri 169 Icon_minitimeCuma Kas. 30, 2012 7:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var
dağlarda maral gezer/ ardahan öyküleri 169 Icon_minitimeCuma Kas. 30, 2012 3:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bizden Geriler (Gam Kasavet)
dağlarda maral gezer/ ardahan öyküleri 169 Icon_minitimeCuma Kas. 30, 2012 3:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Benim Hayatım
dağlarda maral gezer/ ardahan öyküleri 169 Icon_minitimeCuma Kas. 30, 2012 3:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Babasını (Bir Fakirin Hatırını)
dağlarda maral gezer/ ardahan öyküleri 169 Icon_minitimeCuma Kas. 30, 2012 3:46 am tarafından AyMaRaLCaN

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 7 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AyBüke

Kullanıcılarımız toplam 28063 mesaj attılar bunda 19753 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Similar topics
    Sosyal yer imi
    Sosyal yer imi reddit      

www.ay-maral-can.yetkin-forum.com

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
    En bakılan konular
    Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
    Türkmenistan (3) - Türkmen İsimleri
    Sinezenler..Sözleri
    Bir Sarkisin Sen
    Azərbaycan dili → Bəzi sait səslərin tələffüzü
    Radyo icin Tema Resimleri Resimler Resim
    MerHaba MerHaba :)
    ŞİİR DİNLETİSİ SUNU METNİ
    Çok Güzel Kalp Resimler,i Güller ve Kalpler,
    Azerbaycan Bayragi

dağlarda maral gezer/ ardahan öyküleri 169

YazarMesaj
    AyBüke
    Admin
    AyBüke

Rep Gücü : 744

Rep Puani : 10

dağlarda maral gezer/ ardahan öyküleri 169 Empty
    MesajKonu: dağlarda maral gezer/ ardahan öyküleri 169   dağlarda maral gezer/ ardahan öyküleri 169 Icon_minitimePaz Ocak 29, 2012 10:34 pm

Azeri televizyonu o günü seyrederken şafak attı bende...
    Dağları kameraya almış. Seyirciye izlettiriyorlar.
    Dağlar taşlar aynı bizim dağlar. Kısırın dağı. Göleberte döşten sallananda alçak tepeler çamlar.
    Hoçvanın mini ovası. Sevdiğim dereler ova-ı Hoçuvanın ayn-ı... Sarme boğazından Göle ovası halı bilirsine... meşe taş kaya yeşil manzara peysaj’la bilfiil ayn_ı.
    Ekrana manzara geldi. Birden dik sıçramışam yaradan Allah hakkı için...
    Ardahan’ı televizyona mı vermişler?
    Evdeki insanlar irkildiler! Ne oldu? diye. Onlar bana ben Ardahan’a hayret-i icap kalmıştık.
    Sağ köşede HAZAR TV. amblemini görünce. Jetonum düştü. Ardahan Ovasına benzer yeri görsetiyordu. Kurgulayarak beyaz renkli halı motiflerini manzaranın üstüne, ovanın yüzüne kondurdular. Motif çizimi dağları geziniyor... beraber izliyoruz.
    Halının şekilleri nereden rücahtır? Neden peydadır, bunu hep araştırmışımdır? Cevap gözümün önüne hazine dairesi mücevheratı gibi serilmişti.
    BÜYÜK HARFLERLE CEVAP:

Dağlarda maral gezer
    Zülfünü tarar gezer
    Men dosta neylemişem ay balam
    Dost menden uzak gezer

Çanakkale de doktora ihtisasını halı üzerine yapmış bayanla münazara yapmıştık. Üniversitenin limanda halkıda kabul ettiği çay bahçesinde. Sergi miydi ne? Kokteyl esnası, sohbete koyulmuşuz... halı üzerine soru sorma fırsatım bayağı oldu. Kız en sonunda bana Halı Satıcısı birinin adresini yazdı, verdi. Onu salıkladı. Açık sözlüydü. Halı benim dengemi bozdu. dedi. Doktoramı aldım ama çok zor bir sahaydı.
    Git o insana! Bende araştırma yaptığımda ondan çok yararlandım. demişti. Zamanının yokluğu muydu; neyse ben ona yormak isterim .

Dağlarda çiçek ay güne batım
    Doldur ver içek ay güne batım
    Ha burdan göçek ay güne batım

John Steinbeck’in Fareler ve insanlar öyküsünde RANCH kelimesini anlayamadım. Diğer cümleleri sürükleyen algım kesilince. Akış koptu. RANCH nedir? Dilimin ucuna söyleyip aklıma birtürlü getiremedim... rençber... rençber Ardahanlı için hayvancılıkla uğraşan kişi manasına gelir. İngilizcede RANCH yani renç okunuşuyla rençber’le çok yakın ses ve anlam benzerliği var. Ne dersiniz?
    Gel bu kor’u bu köprüden geçir!
    Onlar mı? Biz mi? Hangimiz hangimizden almışız?
    Di haydi!
    De haydi!
    Ta haydi!

Hayvan çiftliği RANCH kelimesiyle Fareler ve İnsanlar romanında John Steinbeck kullanıyordu. Roman akıcı ve bizim yazın biçinlerde ırgatların, dırmıkçıların, sap çekenlerin yaşantılarına yakınlar, okuyucunun gözünden kaçmayacaktır.
    İnsan kalpleri, kalb-i ağzına gelimi. gönüllerin içiçe erimeleri. Yaz- biçinde gök çadırın içine sıkışmış Ardahanlının yaşamını nasılda andırıyordu. Lençber, Reçber...

Cigaram yana yana
    Od düşüp şirin cana
    Bir tas su ver içem ay gelin
    İçeyim gana gana

Azerbaycanlı sanatçılar. Halı motiflerini dağlar filminde dağların göğsüne koyup filme almışlar.
    Azerbaycan da, Gürcistan da, Revan da kendi dağların resmi. Kafe de, pastane de, orada, burda duvarda...
    Kars da, Ardahan da kahvenelerde İsveç Alp dağlarının duvar kağıdı resimleri yapıştırılmıştır. Kısırın Dağı resmi, fotoğrafı maalesef asılmamıştır.
    Damalda ki ****** silueti resmi sayesinde dağlarımızın biri sergilenme imkanı bulabilmiştir.
    Bu yerel özgünlük meselesini konuştuğum arkadaş:
    _ Kasaplarda Hollanda ineklerin resmi asılır. Onu desene evi yıkılmayan!
    Kendi mamalarımızın, Tuj Koyunlarımızın, Çığal boynuzlu cisn-i ineklerimizin resmi, fotoğrafını asmayı çizmeyi akıl edememişiz.

Dağlarda çiçek ay güne batım
    Doldur ver içek ay güne batım
    Ha bundan göçek ay güne batım

Taşı gediğine koymak! Sözü punduna getirip sözlemek.
    Konu yukarıda ki konuydu. Arkadaşla ülfet bab’ında dertleşiyoruz.
    Allahuekber dağları sürüp Ardahan’a uzanır. dedi.
    Ben de başımı sallayarak teyit ediyorum.
    Yalnızçam Dağları alçak yüksek yeşil boya, tüpten sıkılmış... çıkmıştır.
    Yeşil ve kroması o boycadır.
    Kısır’ın Dağı yumurta topuk ayakkabı giymiş mankenin sütun bacağına çok gümanıyordu.
    Ardahan’dan dağlara göz atınca. Dağ olsun salt konun.
    Nereden bakarsan bak! Neye baktığın ehemniyet kesbetsin tek.
    Nasılmış bakman ve nerelerdenmiş. Önemsiz.
    Ben: Allahaşkınıza dedim arkadaşıma. Sadede gel nolur.
    Çok sıkılmışım. Tevekelli, kısa kes Aydın havası olsun demişim.
    O da:
    _ Ya şunu murat ediyorum ki anlaşılsın: Dağlar Ardahan Dağları hiç dikkat etmedin mi? Hiç bir dağ yekdiğerinin önünü kapatmıyor. Her dağ kendini vitrinde görsetiyor. Görücülere çıkmış kızlar gibi.
    Ağaçlar da öyledir. Ağaç ağacı gölgesiyle örtmez kapatmaz.
    Ardahan Dağları gösterişte yekdiğerini önünü örtmez.
    Tiyatroda da oyuncu kimse oyuncu kimsenin önünü kapatmazmış.
    Sinemada filimlere bak artistler ayrık durur.
    Ardahan Dağları sanat gibi dağlar...
    Akıllı uslu ve münevver dağlar.
    Tuallere çizilesi,
    Panolara asılası,
    Güzellikte bir numara dağlar.
    Haydi fotoğrafınızı çektirin, astırın DAĞLAR!
    yalçıner yılmaz
    19-03-2011
    gebze

alinti

1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » Bu Dagda MaRaL Gezer Notasi