Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN
Hosgeldiniz.... AyMaRaLCaN Bilgi Paylasim Platformuna..... Cay Isterseniz ( Hayali Büfe ) Smile Sagda Büfemiz Var Buyurun Bir Bardak Alin Afiyetle Icin Seker Bitmis ise Lütfen Zile Tiklayin Servisimiz Yardimci Olacaktir..... ..Keyifli Seyirler Dilerim Smile Bye ...
Yazar ---- > Wink AyMaRaLCaN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaGüncel KonularGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
En son konular
»  Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Herkese Yeten Yemek Icon_minitimeCuma Ara. 14, 2012 7:05 am tarafından AyMaRaLCaN

» Bir Sarkisin Sen
Herkese Yeten Yemek Icon_minitimeCuma Ara. 14, 2012 7:03 am tarafından AyMaRaLCaN

» MerHaba MerHaba :)
Herkese Yeten Yemek Icon_minitimeCuma Ara. 14, 2012 6:58 am tarafından AyMaRaLCaN

» Azerbaycan Yemekleri,Azerbaycan Yemek Kültürü,Azerbaycan Mutfağı
Herkese Yeten Yemek Icon_minitimeCuma Ara. 14, 2012 6:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» ORHAN AFACAN SIIRLERI Tas Atan Cocuklar
Herkese Yeten Yemek Icon_minitimeCuma Kas. 30, 2012 7:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bu Mezarda Bir Garip Var
Herkese Yeten Yemek Icon_minitimeCuma Kas. 30, 2012 3:51 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Bizden Geriler (Gam Kasavet)
Herkese Yeten Yemek Icon_minitimeCuma Kas. 30, 2012 3:49 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Benim Hayatım
Herkese Yeten Yemek Icon_minitimeCuma Kas. 30, 2012 3:48 am tarafından AyMaRaLCaN

» Aşık Mahzuni Şerif - Babasını (Bir Fakirin Hatırını)
Herkese Yeten Yemek Icon_minitimeCuma Kas. 30, 2012 3:46 am tarafından AyMaRaLCaN

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 7 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: AyBüke

Kullanıcılarımız toplam 28063 mesaj attılar bunda 19753 konu
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Similar topics
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

www.ay-maral-can.yetkin-forum.com

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
En bakılan konular
Acilinden Kaciyorum ...Görüsmek Umudu Ile <---- Bye
Türkmenistan (3) - Türkmen İsimleri
Sinezenler..Sözleri
Bir Sarkisin Sen
Azərbaycan dili → Bəzi sait səslərin tələffüzü
Radyo icin Tema Resimleri Resimler Resim
MerHaba MerHaba :)
ŞİİR DİNLETİSİ SUNU METNİ
Çok Güzel Kalp Resimler,i Güller ve Kalpler,
Azerbaycan Bayragi

Herkese Yeten Yemek

YazarMesaj
Misafir
Misafir
Anonymous

Herkese Yeten Yemek Empty
MesajKonu: Herkese Yeten Yemek   Herkese Yeten Yemek Icon_minitimeSalı Ara. 07, 2010 8:54 pm

Cabir b. Abdullah anlatıyor : Hendek kazarken, Peygamberimiz Aleyhisselam’ın açlıktan karnına taş bağladığını gördüm. Biz de üç gündür açtık. Peygamberin yanına gidip

— Ya Resulallah! izin ver de evime kadar gidip geleyim, dedim.

İzin aldıktan sonra eve gidip hanımıma :

— Peygamber Aleyhisselam’da öyle bir açlık gördüm ki, o dayanılabilir bir hal değildir. Evde yiyecek bir şey var mı? dedim.

Bir küçük oğlaktan ve birazcık arpadan başka bir şey yok, cevabını verdi.

Oğlağı kestim, hanımım da, arpayı el değirmeninde öğütüp un yaptı. Eti bir çömleğe koyduk.

Hamur, mayalanıp, et çömleği tandıra konulup pişmeye başladıktan sonra, Peygamber Aleyhisselam’ın yanına döndüm : Evden ayrılırken hanımım :

— Sakın beni Resulullah’ın yanındakilere karşı meseleyi onlara da duyurarak utandırma, dedi. Çünkü yemek çok azdı.

Resulullah’ın yanına dönünce :
— Ya Rasulullah! Benim azıcık yemeğim var. Yanına en fazla bir ya da iki kişi alabilirsin. Yemeğe gidelim, dedim.

Yemeğin ne kadardır? dedi.

— Birazcık arpa ekmeği ve küçük bir oğlaktan ibaret, dedim.

Hem çok, hem de güzel bir yemek. Hanımına söyle, ben gelinceye kadar, ne et çömleğini ne de ekmeği tandırdan çıkarmasın, dedi. Sonra orada bulunan muhacirlere ve Ensara dönerek :

— Ey Hendek halkı! Kalkınız, Cabirin ziyafetine gideceğiz, diye seslendi. Hepsi kalktılar.

Hemen eve döndüm. Hanımımın yanına girip :

— Allah senin iyiliğini versin! Peygamber Aleyhisselam, Muhacirler Ensar ve yanlarında bulunanların hepsi yemeğe geliyorlar! İnna lillahi ve İnna İleyhi raciûn! Rezil rüsvay olacaksın, dedim.

Hanımım!

— Resulüllah, sana yemeğimizin ne kadar olduğunu sormadı mı? dedi.

— Evet, sonra ben de söyledim, dedim.

— Mahcubiyet sana aittir! Mahcubiyet sana aittir! dedi. Ben de ona

— Ben senin bana söylediğini yaptım. Yemeğimizin azlığını Resulullah’a haber vermiştim, dedim. Hanımım,

— Onları sen mi davet ettin, yoksa Resulullah mı davet etti? diye sordu.

— Hayır! O davet etti, dedim.

— O zaman boş ver, o senden iyisini bilir, dedi.

Nihayet geldiler, Resulullah yanındakilere;

— Birbirinizi sıkıştırmadan içeri girin, buyurdu.

Onlar da onar, onar ayrıldılar.

Resulullah ete ve ekmeğe bereket duası yaptıktan sonra, hanımıma :

Bir ekmekçi kadın çağır, seninle birlikte ekmek yapsın. Çömleğinizden de, kepçe, kepçe al. Sakın çömleği tandırdan ayırma! buyurdu.

Sonra, Resulullah tandırdan eti ve ekmeği çıkarıp parçalamağa ve ekmeğin üzerine et dökerek Ashabına vermeğe başladı, davetlilerin tamamı yiyip doyuncaya kadar böyle devam etti. Bir hayli yemek de arttı.

Resulullah Cabir b. Abdullahın hanımına :

— Bu kalanı da hem kendin verirsin, hem de hediye edersin. Çünkü bütün halk açlık çekiyor, buyurdu.

Allaha yemin olsun ki; gelenler bin kişi oldukları ve hepsi de yiyip doydukları halde, çömleğimiz hala olduğu gibi kaynamakta, hamurumuzdan da, olduğu gibi ekmek yapılmakta idi. Ondan, biz de yedik, konu komşuya da dağıttık.

Hendek muhasarası bir ay boyu sürmüştü, müslümanlar orada burada kalmış böyle azıcık yemeklerini Resulullaha getirdikleri zaman, bir mucize olarak çoğalıyor ve herkese yetiyordu.

Hatta, Ebu Hureyrenin bir avuç hurması o gün herkesi doyurmuş, daha sonra Ebu Hureyre, o hurmalarla epey bir zaman daha idare etmiştir.

Alıntı

Herkese Yeten Yemek
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Herkese darginim..Herkese kirginim..
» Yemek ifadeleri